موسيقی شرعی!

بیا که بریم به مزار لا اله الا  الله

دیشب بعد از شش ماه تحریم ماهواره نشستم پای تلویزیون وچشم هایم را با رنگ های دیگر شستم. شبکه آریانای افغانستان هم یکی از رنگ ها بود. تعریف این شبکه جدید الورود را از دوستان شنیده بودم. یکی از برنامه های این تلویزیون برنامه " دریچه فردا" است که اختصاص دارد به جوانان. دریچه فردا دیشب گزارشی از کنسرت موسیقی اسلامی سمیع یوسف داشت. در کنسرت یوسف سه هزار مومن متدین شرکت کرده بودند که ظاهرا یکی از بزرگترین کنسرت های موسیقی اسلامی در غرب بود. مجریه محترمه چند آهنگ از آهنگ های سمیع یوسف را به سمع ما رساند. ایشان یکی از آهنگ را معرفی کرد وگفت اکنون آهنگ ملامامدجان رابرای تان می گزاریم" بیا که بریم به مزار ملا مامدجان". ملامامدجان را گذاشت، با این تفاوت که این آهنگ دیگر آن آهنگ حرام فولکلوریک افغانستانی نبود بلکه آهنگ کاملا اسلامی ودر عین حال جهانی بود! اسلامی ازاین رو که خواننده اش ریش داربود ومتن آهنگ هم کلمات عربی و شرعی زیاد داشت: لااله الا لله  محمد رسول الله... لافی قلبی غیر الله....جهانی هم از این رو که سعید یوسف شعر این آهنگ را به زبان عربی ، انگلیسی و اردو می خواند و الحق صدای ملیح ونازی هم داشت. از آلات موسیقی هم به قدر کافی استفاده شده بود، طبل، دایره، مغولی، گیتار و... تصویر ناز یوسف ثانی ما که گیتار به پشت از لابلای خلایق غربی با جنب وجوش خاصی راه باز می کرد دلالت به جوش وخروش مسلمین جهان در قلب کفرستان غرب داشت. کف زدن وفریاد حضار هم که روی دسکویی های غربی را کم کرده بود. رقص رپ وار گروه همراه سعید یوسف هم روی آفریقایی ها را پاک سفید کرده بود. من که دارای ایمان ضعیفی هستم در باب موسیقی اسلامی عزیز کمی گیج شدم. نمی دانم چرا وقتی ملامامدجان را با محمد رسول لله مقایسه می کردم ناخودآگاه ناف خنده ام می رفت. رقص رپ غربی؛ آلات موسیقی غربی وشرقی، هوی وهواراسلامی اما بلند تر از های وهوی دسکوی غربی همه چیز فراهم بود و تازه به قول عربها حلال ِ حلال هم بود. یادی از موسیقی اسلامی کردم وناخودآگاه یاد مداحان اهل بیت ایرانی افتادم. چند سال پیش دوستی ازمداحان اهل بیت مقیم تهران گب می زد وشکوه فراوان داشت. از جمله گفت یکی از مداحان که داشت اوج می گرفت یک دفعه شروع کردن به خواندن ترانه یی با مطلع : مامان مهدی خوشکله. گفت سینه زنها با این مطلع سینه زدن شان گل کرد اما ناگاه مومن متدینی ازجابرخاست وسیلی محکمی بیخ گوش مداح اهل بیت خواباند وگفت: مرتیکه خر نمی فهمی که مداحی هم شرعی وغیرشرعی دارد...

باری یکی از عجایب این برنامه هم برنامه پرسش وپاسخ در باب موسیقی اسلامی بود. ملای برنامه که فارسی اش به شدت انگلیسی آلود بود ومخرج مبارکش  طرف انگلستان می زد وحرف " ر" با به شیوه تونی بلر تلفظ می کرد فرمود که اکثریت مسلمین جهان بر این اند که موسیقی حلال است. تلفون های تشکری که نقل تلویزیون افغانستانیهاست هم کم نبود. خوبی برنامه اسلامی در این بود که تلفن ها فقط با مروت ومدارا وتقدیر همراه نبود بلکه رافت اسلامی را با خشم علوی همراه داشت. یکی از تلفن کنها گفت: تشکر از شما که برنامه موسیقی اسلامی نمونه وناب ارایه می کنید شما واقعا برنامه موسیقی اسلامی را با کمال ادب وآداب اجرا می کنید. رقص همین رقص شماست که باعث افتخار است. این حیدر سلیم باید از شما یاد بگیرد واین قدر بی غیرت نشود که خواهرش را بیاورد ودرمحفل موسیقی برقصاند. من ماندنم که به موسیقی اسلامی فکر کنم یا به این فتواهای رنگارنگ.

 

/ 22 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امير اکبرزاده

سلام من با ماه هزار پاره خيلی ارتباط برقرار کردم ممنون برای اين همه شعر واقعن شعر

افضلی

سعیدی ارجمند عيد سعيد مبعث بر تمام حقیقت دوستان مبارک باشد. کجايی برادر! باور کن برایت دلتنگ شده ام!

افضلی

سلام سعيدی عزيز! عيد سعيد مبعثب ر همه حق طلبان مبارک باشد. برادر دل تنگ دیدار تان هستم. کجایید؟

سعا

سلام بيا بريم به مزار.... آخرش همه می کنن تو مزار ! با با نهايت معرفتی ؟؟!! هر چند هرکه دل به افغانی جماعت بسته دربدر شده ! اما .... يا علی مدد !

سلمانعلي زکی

برارسلام کم نيست ازاين قبيل کارهابه قول قديميهاکودی که آدم نديدخودخوعبدالکريم نام مونه.

آريا تمدن

آن روز، نخستين بار، وقتی عکس سکس ديدم. این مطلب را در وبلاگ http://thelost.blogfa.com/ بخوانید.

زکی

دوست عزیز آقای سعیدی موسیقی و رقص را رنگ اسلامی می پاشد بعد دسته جمعی یا به شیوه همبستگی بدون دغدغه عقاب و عذاب به آن می چسبد اگر میشه آدرس پستی تان را برایم امیل کنید خوشحال می ش. از نگاهی نو نیز سری بزنید در باره کهنه های آن نظر بدهید من وبلاگ شما را هر از چند گاهی نگاه می کنم

افضلی

سعيدی عزيز سلام! درست است که کس نگويد که دوغ من ترش است. ليک باورم اين است اگر کسی بدون عينک بيايد ميتواند دريابد که اديان توحيدی به صورت عام و دين اسلام به طور خاص زندگی را به نيکی معنا دار می سازد و بسی معقول اند. ما نيز ارادت تان به علما را استصحاب می کنيم. در پناه خدای سبحان باشيد.

[سبز]